Upravit stránku

Oprašte pasy, vyndejte kufry, moře volá! Nastává doba postcovidová a celý svět se postupně vrací k normálnímu životu. K němu rozhodně patří dovolená v rytmu mořských vln, slastné lenošení na pláži, objevování cizích chutí a kultur…

Kam a kdy můžete vyrazit a jaký je aktuální stav v nejoblíbenějších lokalitách?

V rámci postupného otevírání hranic se můžete v rámci Evropy vydat na dovolenou autem. V některých státech je vyžadováno na hranicích potvrzení o rezervaci ubytování, podepsání čestného prohlášení, že jste zdraví, případně, že zemí pouze projíždíte.  

Ve středu 10. června obnoví Smartwings leteckou dopravu do Splitu, kam by měly létat až třikrát týdně!

Od července budou létat na ostrovy Kréta, Rhodos, Kos, Zakynthos, Korfu, Lefkada, Samos, Santorini, Kefalonia, Karpathos, do Soluně a Kavaly.

Stejně tak by se mělo začít v červenci létat na Mallorku, Kanárské ostrovy, Kypr, Madeiru a do Bulharska. Letadla by měla létat z Prahy i dalších českých letišť.

V pondělí 1. 6. 2020 jednala vláda ČR o uvolnění restrikcí pro většinu zemí EU. Po schválení návrhu se vytvoří tzv. cestovatelský semafor, podle kterého bude možné cestovat po Evropě bez nutnosti testu či karantény po návratu zpět do ČR.

Do států označených červenou barvou nebude kvůli riziku nákazy doporučeno cestovat. Oranžové země pak budou znamenat menší riziko a cestování do nich bude možné, ale je třeba předpokládat povinnost testu nebo karantény.

Státy, které mají epidemiologickou situaci zvládnutou, budou označené zeleně. Do těch budou mít možnost cestovat Češi bez nutnosti testu nebo karantény.

První vlna volného otevření hranic je plánována k 15. červnu 2020 a bude zahrnovat vybrané státy Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.

Jaký je aktuální stav v nejoblíbenějších lokalitách?

EGYPT - Zahraničním turistům by se země měla otevřít 1. srpna. Domácí turistika by se mohla znovu rozběhnout v červnu, po skončení ramadánu. Hotely musí splnit podmínky Světové zdravotnické organizace a budou v nich platit přísná hygienická opatření. Ty se budou týkat kromě hotelů např. i muzejních exponátů. Zaměstnancům i hostům hotelů se bude povinně měřit teplota.

RAKOUSKO - Momentálně jsou otevřené hraniční přechody s Českem, Slovenskem, Německem, Švýcarskem, Lichtenštejnskem a Maďarskem. V Rakousku platí povinnost nosit roušku v uzavřených veřejných prostorech a pro vstup do země potřebujete negativní test na covid-19, který není starší více než čtyři dny.

Pokud Rakouskem pouze projíždíte, jako důkaz se bere například dostatek paliva v nádrži. Kontroly na hranicích jsou namátkové. Předpokládá se, že od poloviny června nebude nutné dokládat test. Při návratu potřebujete znovu negativní test starý max. čtyři dny anebo dodržet dvoutýdenní karanténu.

CHORVATSKO - Země se otevřela turistům a zrušila povinnost předkládat negativní test či nutnost čtrnáctidenní izolace. Jedinou podmínkou přicestování je vyplněný formulář, kde pouze poskytnete své kontaktní údaje. Předložení rezervace ubytování nebo nájmu lodi už není nutné. Formulář je lepší vyplnit dopředu online, abyste si ušetřili zdržení na hranicích.

Na webu https://entercroatia.mup.hr najdete příslušný formulář a aktuální epidemiologická opatření platná v Chorvatsku.

V současné době má web k dispozici formulář v chorvatštině a angličtině. Během několika příštích dnů bude k dispozici v dalších jazycích a cestující obdrží pokyny ve svém rodném jazyce. Cizinci musí také během pobytu dodržovat speciální pokyny: omezit kontakt s dalšími osobami a každé ráno si měřit teplotu. Pokud bude vyšší než 37,2° C, musíte neprodleně kontaktovat místní hygienickou stanici.

V zemi se od 25. května otevřely restaurace i obchody, nadále platí povinnost nosit roušku ve vnitřních veřejných prostorech. Na plážích, stejně jako všude jinde, by lidé měli dodržovat rozestupy 2 metry.

SLOVINSKO - Slovinsko otevřelo 15. května hranice se všemi sousedními státy, po vstupu do země ale musí každý do čtrnáctidenní karantény. Výjimku má zatím Chorvatsko. Pokud Slovinskem pouze projíždíte a nezdržíte se déle než 24 hodin, karanténa pro Vás neplatí. Otevřené jsou ubytování s méně než 30 pokoji, kempy, restaurace, turistické atrakce i obchody. Vstup do veřejných vnitřních prostor je povolen pouze s rouškou.

ŠPANĚLSKO - Turisté, kteří po 1. červenci přijedou do Španělska, nebudou muset do karantény. 25. května se otevřely pláže i pro koupání. Mezi nejméně zasažené oblasti patří Kanárské ostrovy a Baleáry, kde by mohl vzniknout bezpečný koridor.

TURECKO - Turecko zůstává pro cizince zavřené, zahraniční turisté by mohli zemi navštívit od poloviny června. K tomuto datu by se měly také obnovit mezinárodní lety. První se Turecko otevře Asii, Evropě pak v červenci. Pro hotely byl zaveden speciální certifikační program, který garantuje, že je konkrétní hotel bez nákazy. Kromě běžných opatření a hygienických pravidel by v hotelu měly být i speciální kamery, které budou měřit teplotu hostům i zaměstnancům.

ITÁLIE - Od 3. června otevírá Itálie hranice obyvatelům zemí schengenského prostoru. Pro všechny se ruší povinná dvoutýdenní karanténa, pro vstup do země je nutné vyplnit formulář, ve kterém uvedete důvod příjezdu, kontakt a adresu pobytu.

TUNISKO - Hranice Tuniska se zahraničním turistům otevřou pravděpodobně 1. srpna. Země momentálně prochází třemi fázemi uvolňování opatření. Poslední by měla skončit 14. června. Poté by se měl život vrátit do normálních kolejí. Tunisko pro zajištění bezpečnosti používá moderní technologie: pojízdné roboty monitorující ulice, drony vybavené mikrofony a termokamerami, opakované UV dezinfekce, mobilní laboratoře pro odběr vzorků a jejich analýzu v co nejkratším čase atd. Pro udržení zdraví a bezpečnosti občanů i turistů vznikl také speciální manuál na základě doporučení Světové zdravotnické organizace. Ten musí striktně dodržovat všechny hotely a další subjekty cestovního ruchu.

ŘECKO - Řecko oficiálně zahajuje turistickou sezónu 15. června a od 1. července se obnoví mezinárodní lety. Podle ministerstva zahraničí probíhají jednání o tom, že by čeští občané nemuseli do budoucna předkládat test ani být v karanténě.

Momentálně platí speciální opatření na plážích: vzdálenost mezi slunečníky s lehátky musí být minimálně 4 metry, pod jedním slunečníkem mohou být pouze dvě lehátka (rodiny mají výjimku), občerstvení je vydáváno pouze u okénka, na plážích je zakázán prodej alkoholu a kontaktní sporty.


SLOVENSKO - Od 27. května mohou Češi na Slovensko bez nutnosti testu či karantény, pokud se stihnou vrátit do 48 hodin. Stejné podmínky platí i pro Slováky, kteří přijedou do Česka. Slovensko bude kontrolovat hranice do 26. června, v tento den by se částečně mohla obnovit i železniční doprava. Do poloviny června by mělo padnout rozhodnutí o úplném otevření hranic pro české a rakouské turisty. Momentálně je mohou překročit na delší dobu jen blízcí rodinní příslušníci, bez výjimek.

NĚMECKO - Od 26. května fungují na hraničních přechodech s Českem pouze namátkové kontroly. Momentálně však mohou do Německa přicestovat pouze osoby s trvalým pobytem, pendleři a ti, kteří mají přesvědčivý důvod. Turistické cesty by mohly být povolené od 15. června. Následná opatření si jednotlivé spolkové země regulují samostatně. V sousedním Sasku jsou restaurace a hotely otevřené od poloviny května. Bavorsko zprovoznilo restaurace 25. května a 30. května by pak měly fungovat i hotely, zámky a zábavní parky (např. Legoland).

BULHARSKO - Země zůstává českým turistům minimálně do poloviny června uzavřena. Postupně však zmírňuje restrikce. Jsou otevřené některé hotely, bazény, venkovní bary, restaurace a povolen je i vstup do národních parků.

FRANCIE - Ve Francii platí do 10. července nouzový stav. Země už ale postupně uvolňuje koronavirová opatření. Otevřely se pláže, lidé ale musejí dodržovat daná pravidla. Turistům zůstává Francie uzavřena.

POLSKO - Hranice jsou uzavřené do 12. června všem cizincům, platí však výjimky, především pro blízkou rodinu či pendlery. Na základě jednání vlády by se mohly hranice s Polskem pro turistické cesty otevřít v polovině června.

zdroj: invia.cz

Nahoru