Upravit stránku

Začínám hned u první věty litovat, že jsem použila tak lákavý nadpis k tomuto článku, že možná čekáte, že procestujete po vzoru Kazmy (a dalších známých cestovatelů :D) celý svět křížem krážem nebo alespoň pěkně dokola, a bude Vás to stát jen pár drobných. A možná mě chcete chytit za slovo, protože máte jiné ještě levnější tipy na cestu kolem světa v netušené podobě, ostatně třeba i ve filmu Dědictví tuším něco takového zaznělo v erotickém klubu, kde Bohouš tak velkolepě slavil své nečekané zbohatnutí.

Nemějte mi to tedy za zlé, smyslem tohoto příspěvku je, upozornit Vás na několik zajímavých cestovatelských tipů v České republice, které Vám mohou cestování po světě tak trochu vynahradit. Pokud se tedy při cestování po Česku chcete cítit světově, vyrazte na cestu kolem světa po naší vlasti.

Existuje řada obcí, měst i celých regionů, které mají "světové jméno". Vybavuji si například Janov, Benátky, Košice, Temešvár, Jeruzalém, Českou Sibiř (pravda, to nezní moc jako tip na letní dovolenou) a mnohé další.

Do Ameriky nebo do Mexika?

Amerik je v České republice hned několik. Nazývají se tak i jámové vápencové lomy v Českém krasu propojené podzemními štolami. K nejznámějším patří Velká a Malá Amerika, případně Mexiko. Nacházejí se u obce Mořina, nedaleko Karlštejna. Ten je sám o sobě velkou výletní pozvánkou, že?

Jejich označení vzešla převážně z trampského prostředí. Největším ze skupiny místních lomů je Velká Amerika, impozantní kaňon, v němž se natáčely české filmy Limonádový Joe, Malá mořská víla nebo Micimutr. Přístup přímo do lomu není oficiálně povolen, přesto návštěvníci využívají zatopený lom ke koupání.

Místo se turistickému zájmu přizpůsobilo, u východního konce leží parkoviště a podél severního okraje vede pěší trasa s vyhlídkovými plošinami. Po žluté značce se z Mořiny dostanete k Malé Americe i Mexiku. Buďte ale opatrní, neboť na svou neopatrnost zde již řada turistů doplatila.

Tip na ubytování: Z Berounska se můžete přesunout třeba na Benešovsko a další den strávit třeba na Konopišti. Ubytujte se v nádherném Golf & Spa Resortu Konopiště, kde si užijete i golfu či wellness odpočinku.

Což takhle Švýcarsko?

Národní park České Švýcarsko v okrese Děčín v Ústeckém kraji je domovem vzácných zvířat a pozoruhodných rostlin. Jméno mu dali švýcarští malíři Adrian Zingg a Anton Graff, jimž krajina podél Labe připomínala domovinu. Pokud jste si tedy mysleli, že si "Čecháčci" hrají na Švýcary, není to tak. Označení přišlo od samotných Švýcarů, což je nepochybně výborná vizitka!

Užijte si výlet do pohádkové říše borových lesů a hlubokých údolí, z nichž vystupují majestátní skalní věže, brány, rokle i celá skalní města a labyrinty. Z Hřenska vede několik stezek do okolních roklí, část cesty propojuje bludiště skal, tunelů a lávek. Některé úseky se pak dají prozkoumat pouze na člunech. Romantika těchto míst s křišťálovou vodou a pískovcovými stěnami Vám bude připadat neodolatelná. Typickým symbolem parku je monumentální Pravčická brána, největší skalní oblouk v Evropě, k němuž vedou dvě stezky pro pěší.

Tip na ubytování: Nedovedete si představit letní dovolenou bez koupání? Hotel Bellevue v Jetřichovicích nabízí veliký venkovní bazén.

Kanada

Česká Kanada je rozsáhlá romantická krajina lesů a rybníků v jižních Čechách, pro niž jsou typické nižší teploty a spíše sychravé počasí. Oblast dostala „světový“ název od novináře Jaroslava Arnošta Trpáka, který jím toužil propagovat svůj rodný kraj – Jindřichohradecko.

Vyhledávaná turistická destinace se rozkládá mezi městy Slavonice, Dačice, Kunžak, Nová Bystřice a Jindřichův Hradec. Populární jsou také kamenné útvary v lesích kolem Valtínova nebo pomník Járy Cimrmana u obce Kaproun, který je mimochodem vidět i z kolem vedoucí úzkokolejky - tento vlak je oblíbenou atrakcí nejen pro děti. Dalším cílem v tomto kraji může být zřícenina Landštejna. K návštěvě doporučujeme i nový dačický zámek, přitahující pozornost zelenkavou barvou, nebo zámek v Jindřichově Hradci.

Tip na ubytování: Ubytujte se v půvabném čtyřhvězdičkovém hotelu Concertino v Jindřichově Hradci. Je velmi vkusný, čistý a má, stejně jako celé město, romantickou atmosféru.

Toskánsko

Italskou krajinu připomene malebná oblast v jižní části Moravy. Leží v okrese Hodonín nedaleko Kyjova. Nejhezčí výhledy na širá zelená pole a zvlněné kopce nabízí okolí vesnic Šardice, Karlín na Moravě či Svatobořice. Zajímavá místa najdete také poblíž Čejkovic, Želetic, Stavěšic, Velkých Bílovic, Věteřova, Čejče, Hovoran, Strážovic a Archlebova. Pokud se rádi kocháte svěží krajinou a s oblibou ji fotografujete, Moravské Toskánsko vás rozhodně nezklame. Typickým „italským“ městečkem je pak rozhodně Mikulov.

Tip na ubytování: Na střeše velmi moderního a elegantního hotelu Galant v Mikulově najdete bazén, ale i vířivku s výhledem přímo na slavný místní zámek.

Florencie

Zajímavostí je, že v místních poměrech můžete v Kanadě najít i Florencii. Právě Slavonicím se totiž přezdívá česká Florencie. Město se stalo světově proslulým díky renesančním měšťanským domkům, které lemují náměstí i okolní uličky historického centra. Jde tak o romantické město, které svou atmosférou připomíná dovolenou v Itálii. Jako na dlani ho budete mít z místní vyhlídkové věže, která je součástí kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Tip na ubytování: Výhled přímo na slavonické náměstí budete mít také z útulných pokojů místního hotelu Arkáda.

Nahoru