Upravit stránku

Jak cestovní kanceláře, tak cestovní agentury, mají své webové stránky s prezentací zájezdů i své pobočky. V čem se tedy liší? Jaký je rozdíl? Hledala jsem na tuto záludnou otázku odpověď a zde je: sestavovat a prodávat zájezdy smí jen koncesovaná cestovní kancelář - nikdo jiný.

Aby se zájezdu mohlo říkat zájezd, musí zahrnovat soubor služeb z oblasti cestovního ruchu, trvat nejméně 24 hodin a splňovat alespoň dvě z těchto podmínek: ubytování, dorpava či jiná služba, která není doplňkem ubytování nebo dopravy a tvoří významnou část souboru služeb. To zní krkolomě, ale jde o to, že když si objednáte třeba cestu po slovenských pamětihodnostech s průvodcem a zajištěnými vstupy a bude to trvat déle než jeden den, jedete na zájezd, i kdybyste nespali v hotelu, ale jen za jízdy v autobuse.

Aby mohla cestovní kancelář podnikat, potřebuje k tomu státní povolení a splnit různé podmínky, aby se co nejvíce zamezilo krachu cestovní kanceláře, jak jsme tomu byli svědky v minulosti. Jakmile je to cestovní kancelář, tak má povolení Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Proces to není vůbec jednoduchý, protože kancelář potřebuje doložit platné pojištění proti úpadku nebo bankovní záruku a dokonce podrobný podnikatelský záměr. Pojišťovny si cestovní kanceláře prověřují a zvažují, zda se jim jako klienti vůbec vyplatí. Takže když je pojišťovna nepojistí, nemohou pořádat zájezdy.  Zmíněné ministerstvo také vede seznam cestovních kanceláří i přehled jejich pojistek, takže si snadno tyto informace ověříte a odhalíte případné podvodníky.

Cestovní agentury jsou volnou živností, takže podnikateli stačí ohlásit živnostenskému úřadu, že chce podnikat a může prodávat například jednotlivé služby cestovního ruchu (jízdenky, letenky, rezervovat ubytování, zajišťovat lístky na koncerty či sportovní utkání apod.). Agentura ale sama nesmí organizovat zájezdy a prodávat je zákazníkům. Nemá to povolené a není pojištěna.

Agentury jsou tedy takovými zprostředkovateli zájezdů cestovních kanceláří. V podstatě zájezdy přeprodávají. To samozřejmě nutně neznamená, že jsou jejich služby dražší než samotných cestovek, neboť často je cena stejná a ony z ní pak mají provizi, což se ale na Vaší ceně nemusí projevit.

Pokud tedy koupíte zájezd v agentuře, samotným pořadatelem zájezdu ve smyslu zákona je cestovní kancelář. Agentury to ani nemohou zatajit a musí ve smlouvě uvést dotyčnou kancelář, s níž budete cestovat. Že není nutné se agentur bát, dokládá třeba největší internetová cestovní agentura v České republice Invia.cz.

Ta na svých stránkách nabízí zájezdy doonce od více než 300 cestovních kanceláří, působících na českém a slovenském trhu. Nemusíte tak procházet stovky nabídek různých kanceláří na jejich webech, ale najdete je tak přehledně na jednom místě. Navíc nabízí jen renomované, prověřené a pojištěné cestovní kanceláře.

Nahoru