Upravit stránku

Dnes Vás pozvu na místo doslova pohádkové, a sice do zámeckého parku s unikátním labyrintáriem, které se nachází u zámku Loučeň na Nymbursku ve Středních Čechách. Již od Velikonoc jsou zámecké brány otevřeny návštěvníkům, kteří se chodí dívat, jak se zámeckému parku po zimě daří. Otevřeno má denně od pátku do neděle od 10 do 21 hodin, ostatní dny do 18 hodin.

Aktuálně platí následující hygienická opatření, která je nutné dodržovat:

1. Vstup pouze s rouškou, ústenkou nebo jiným zakrytím nosu a úst.
2. Dodržování bezpečných vzdáleností.
3. Skupiny maximálně deseti osob nebo členové jedné domácnosti.
4. Platby za vstup s ohledem na nařízení vlády ČR on-line zde.
5. Používání desinfekce, kterou mají připravenou.

Zámek Loučeň patří k 10 nejnavštěvovanějším památkovým objektům a loučeňské LABYRINTÁRIUM je světový unikát. Mají zde dvacetihektarový zámecký park, dvanáct labyrintů a bludišť. Z Loučeně je to kousek jak do Prahy, tak do Českého ráje. V nejbližším okolí najdete další zajímavá místa jako ZOO Chleby, park Mirakulum, lázně Poděbrady. V přilehlých lesích můžete jezdit na kole či na inline bruslích. Rybník Jivák je již místem s krásným přírodním koupalištěm. Prostě Loučeň je ideální místo pro poklidnou dovolenou mimo hlavní turistická centra.

Vyrazit sem můžete třeba v neděli 21. června 2020, kdy by zde již podesáté měla proběhnout akce pro všechny táty, taťuldy, tatínky, taťky a otce, kteří sem se svými ratolestmi vyrazí za společným zážitkem - na DEN OTCŮ.

Tato tradice je živá především v Americe. Slaví se ale také ve Skandinávii, státech Pyrenejského poloostrova, nebo třeba v Bulharsku. "Když jsme viděli, že všichni propagují jen Svátek matek, bylo nám tatínků líto, že se jejich svátek tak masově nepropaguje," říkají Loučenští, kteří navíc na tento den dopřejí tatínkům vstup zdarma.

Česku se tato tradice dlouho vyhýbala, ale jen do chvíle, než se našlo několik nadšenců a průkopníků, mezi něž patří i zámek Loučeň. Na vše dohlédne Jeho jasnost princ Erich Thurn-Taxis. Princ Erich byl sám zasloužilým a velice starostlivým otcem. Spolu se svojí manželkou kněžnou Gabrielou vychovali 9 dětí. Připravoval pro ně různé zážitky a zábavu.

Jako mladík do českých zemí přivedl hru zvanou fotbal a na Loučeni založil první fotbalové mužstvo, starší než Sparta či Slávie. Později se zamiloval do rychlých aut, stal se prvním předsedou správní rady dnešní Škodovky a prezidentem dnešního Automoto klubu. Když přestal běhat po hřišti a začal jezdit závodními vozy, zblahobytněl (pozor, šlechta netloustne, šlechta blahobytní), ale láska ke sportu mu zůstala.

Na Den otců Erich přikázal připravit v anglickém parku několik stanovišť pro otce i jejich děti. Osobně bude parkem procházet a na vše dohlížet. A tatínkové, kteří splní všechny úkoly, od něj dostanou za odměnu žejdlík piva zdarma.

Jaké soutěže vás čekají?
Fotbal - chyť penaltu
Skákání v pytli
Lanový park - překonej vodopády suchou nohou
Kuličky - obehrajete tatínka?
Hod na cíl

V parku se soutěží, na zámku provází. Nezapomínají ani na zámecké prohlídky. Těch se ujmou Erichovi nejbližší příbuzní - jeho otec kníže Alexandr Thurn Taxis a nejstarší syn princ Ferdinand.  Po celý den platí do areálu běžné vstupné. Zajímavý tip na výlet, co říkáte?

Nahoru