Upravit stránku

Leckdo si pojem "trampolína" spojuje s dětským hopsáním kdesi v zábavním centru nebo u nějaké restaurace jako atrakce pro děti hostů. Trampolíny vídáme také na zahradách u rodinných domů a opět žijeme v domnění, že jde výhradně o dětskou záležitost. Vyvedu Vás z omylu!

Vezměme to pěkně popořádku. Není totiž vůbec bez zajímavosti, že trampolíny nejsou žádnými teenagerkami, jak by si leckdo mohl myslet. Mají na svém kontě už dobrých osm křížků. Vynalezl je americký skokan do vody George Nissen a již v roce 1939 si je nechal patentovat.

Na trampolínách dělal pravidelná exhibiční vystoupení a dokonce učil veřejnost, jak na nich skákat. První oficiální soutěž ve skocích na trampolíně se uskutečnila v roce 1947 v Dallasu v USA. A skákání na trampolíně se dokonce dostalo už i na olympijské hry. Poprvé jste ho mohli vidět v roce 2000 v Sydney.

Trampolína nebyla braná jen jako zábavná atrakce, ale sloužila pro trénink amerických válečných pilotů, kteří si skákáním zlepšovali orientační smysl. Zároveň docházelo k posilování svalstva a zdokonalování tělesné koordinace. Trampolíny nejsou jen venkovní, ale dělají se také modely pro interiérové využití. Samostatnou kapitolou jsou fitness trampolíny pro trénování fyzičky a vytrvalosti. Ty dokonce umí počítat skoky i množství spálených kalorií.

Nejprodávanější a nejoblíbenější jsou však dětské trampolíny s ochrannou sítí a schůdky, nebo-li trampolínové sety. Díky síti jsou bezpečnější, ale pochopitelně také dražší a náročnější na prostor. Na výběr máte od malých s průměrem okolo dvou metrů až po velké trampolíny s průměrem čtyři a půl metru.

Pokud si chcete detailněji přečíst, jak vybrat trampolínu, mrkněte na náš článek Jak vybírat trampolínu?

Nahoru