Upravit stránku

Přestože v našem e-shopu zážitkové dárky neprodáváme, na svém blogu hledím v prvé řadě na to, abych Vám byla užitečná ve chvíli, kdy potřebujete s něčím poradit, nasměrovat nebo inspirovat. Proto jsem si udělala přehled také o zážitkových dárcích, protože pokud právě o takovém dárku pro někoho blízkého uvažujete, rozhodně nevidím důvod, proč Vám to rozmlouvat. Naopak jsem připravila užitečné tipy, co vybrat a jak se v pestré nabídce orientovat.

Přiznám se, že dokud jsem sama nezačala brouzdat weby na zážitky, neměla jsem vůbec ponětí, jak pestrá je dnes škála zážitkových možností. Pokud si pod pojmem "zážitkový dárek" představíte let balónem nebo bungee jumping a tím Vaše představivost končí, tak byste měli zpozornět.

Zážitků totiž můžete mít stovky. Jsou vyloženě pro ženy, pro muže, pro děti, ale i pro páry, pro rodiny, pro seniory i pro celé party. Jelikož je to téma neuvěřitelně obsáhlé, načrtnu prozatím několik základních okruhů a podle sil se v nich budu vrtat dále až do detailů a podrobností.

Jaké existují základní druhy zážitkových dárků?

Adrenalinové zážitky - Když se řekne "adrenalinový zážitek", naskočí Vám nejspíš na paměť jako první Bungee jumping a dost možná vše, co se odehrává ve vzduchu. Adrenalin ale můžete zažít také za volantem, na vodě nebo ve spojení se zbraněmi či obdobnými "army zážitky".
Automobilové zážitky - Pokud řešíte dárek chlapovi, zapálenému do aut všeho druhu, pak věnujte pozornost příspěvku Jaké jsou druhy automobilových zážitkových dárků? Tam jsou vyjmenované možnosti, které spadají do této oblasti.
Gurmánské zážitky - Do gurmánských zážitků patří různé kurzy vaření, barmanský kurz, kurz přípravy kávy či dokonce vaření piva v domácím prostředí. Oblíbené jsou také degustace jídla nebo alkoholu, kde je zážitek umocněn také prostředím, v němž se zpravidla odehrávají (třeba ve sklípku...). Lákavé jsou také pivní zážitky včetně koupele v pivě.
Letecké zážitky - O nich jsem se rozpovídala více v příspěvku Co vše můžete zažít ve vzduchu? Tam se dozvíte, z čeho všeho můžete vybírat, pokud byste chtěli vybrat dárek právě z této zážitkové oblasti.
Masáže, wellness, relaxace - Pokud si nejste jistí, jak by obdarovaná osoba uvítala některý z náročnějších zážitkových dárků (zda by do toho letadla vlezla apod.), pak různé druhy masáží a wellness pobytů jsou takříkajíc sázkou na jistotu. Nejde o žádné překonávání vlastních hranic ani nic podobného, takže je o to větší šance, že takový dárek potěší.
Povolání na zkoušku - Nevím, čím jste chtěli být v dětství a čím byste chtěli být teď, kdybyste nebyli tím, čím jste, ale jedno vím jistě. Můžete si vyzkoušet povolání Vašich snů a odnést si tak nezapomenutelný zážitek. Chcete si vyzkoušet práci sládka vařícího pivo? Nebo snad raději pilota? Jaké to je pracovat u kovářské výhně nebo jako ošetřovatel v zoologické zahradě? Láká Vás práce bagristy či traktoristy, nebo byste rádi v nahrávacím studiu nazpívali vlastní CD? Můžete si ale klidně vyzkoušet také práci kapitána jachty, divadelního uvaděče, fotografa či malíře a mnoho dalších povolání.
Sportovní zážitky - Pro někoho je velkým sportovním zážitkem osobní účast v hledišti na nějakém vrcholném zápase ve fotbale, tenise, hokeji, boxu či dalších sportech, ale když jde o zážitkové dárky, rozhodně nemůžete jen tak sedět na tribuně. Musíte být v akci. A že toho je k mání habaděj. Než to zpracuji v samostatném článku, zatím uvedu, že můžete zkusit badminton, střelbu, potápění, jachting, soukromou lekci jógy, volejbal s mistry beach volejbalu, bojová umění, vodní sporty, zimní sporty, golf či lezení.
Únikové hry - Escape games patří k oblíbeným dobrodružným akcím vhodným pro partu přátel nebo pro teambuilding. Každá úniková hra má zpravidla své téma, kolem kterého se točí. Některé jsou adrenalinové, detektivní, hororové i naopak pohodové. Jednoho krásného dne se na ně podívám podrobněji a písnu to sem, kde najdete víc info.
Virtuální realita - Kapitola sama pro sebe a úplně jiný druh zážitku, než jaký zažijete v reálném světě. V tom virtuálním totiž uzda fantazie bývá povolena o pěkný kus dál, než by bylo radno zajít ve světě reálném. Můžete létat nad Evropou druhé světové války, odvracet katastrofu na vesmírné stanici, pronikat v roli detektiva do mysli zločince nebo si prostě hrát tak, jak to lze jen ve virtuální realitě.
Vojenské zážitky - Už dvacet let hledám kluka, který by si v dětství nikdy nehrál na vojáky nebo neměl pušku, flintu či pistoli v ruce a zatím jsem na něj nenarazila. Není tedy divu, že dávní výrostci jsou i v dospělém věku "nakažení" svými dětskými hrami na vojáky a cokoliv vojenského je stále vzrušuje. Možná i proto, že už nemusí na vojnu, ale zajezdit si v tanku, zastřílet z kulometu nebo si zahrát "na vojáky" kdesi v lesích, to už je tedy něco!
Vzdělávací zážitky - Nenapadá Vás, jak by se dal zážitek spojit se vzděláváním se? Tak vězte, že těch možností je nepočítaně. Tak namátkou - degustace světových vín, škola smyku, kurz sushi či jiné gurmánské kurzy vaření, individuální lekce lezení na stěně, den s golfem, kurz tajemství kaligrafie, etiketa u stolu, fotografické kurzy, ovládání dronu apod.
Zážitkové pobyty - Tento typ zážitků je úzce spojen také se zmíněnými wellness pobyty či masážemi, ovšem zde musím zdůraznit, že tím zážitkem není jen samotná relaxační procedůra, ale také prostředí. Užívat si můžete na zámku, na statku, v podzemí i na dalších zajímavých místech.
Zážitky na doma - Pokud z nějakého důvodu nechcete za zážitkem kamkoliv putovat, může zážitek přijet za Vámi. Doma se pak můžete od mistra svého oboru naučit vařit pivo, připravovat sushi, italskou kuchyni, koktejly, degustovat kvalitní alkohol apod. Gurmánských možností je bezpočet. Pánové možná očekávali, že tu bude řeč o striptérce, kterou si mohou pozvat na narozeninovou párty nebo rozlučku se svobodou, ale k těmto druhům zážitků se raději nevyjadřuji...
Zážitky se zvířaty - V dětství mě pokousal pes a byl to opravdu zážitek se zvířetem na celý život. Nic takového ale oslavenci nepořizujte, raději popřemýšlejte, zda by ho potěšilo krmení kočkovitých šelem, jeden den farmářem, výcvik na koni, krmení krokodýlů nebo být chovatelem ryb.

Některé zážitky by se daly zahrnout i do více kategorií a mnohé oblasti bych mohla dále rozdělovat na další a další části, nicméně pro základní orientaci je to, myslím, dostatečný přehled. Ostatně i v tomto duchu své zážitkové dárky nabízejí weby, které se na zážitky zaměřují.

Nahoru