Upravit stránku

Rakousko je nádherná čistá země a pokud se tam chystáte na pobyt, výlet, víkend nebo rovnou dovolenou, není od věci si jej představit blíže. Rakousko má 8,8 milionu obyvatel a je tedy méně lidnatou zemí než Česká republika. Domluvíte se tam německy a hlavním městem je Vídeň. No dobře, to asi víte, tak jdeme na ty tipy, jakými způsoby si Rakousko užít.

RAKOUSKO PRO CYKLISTY - Můžete si vybrat, zda se rozhodnete pro poklidnou vyjížďku lužní oblastí, vedoucí podél meandru řeky Lafnitz, náročnější trasu kopírující břehy největšího středoevropského stepního jezera Neusiedler See nebo oblíbenou císařskou stezku, vedoucí historickým městem Salzburg, lázeňským Bad Ischlem, krajinou hor a jezer, představující to nejlepší z Horního Rakouska, Salzburska i Štýrska. Každý další kilometr v pedálech vás přesvědčí o tom, že Rakousko a cyklistika patří k sobě.

RAKOUSKO PRO TURISTY - Hustá síť dobře značených turistických stezek vás zavede až k vrcholkům Alp, dunícím Krimmelským vodopádům, na nejvyšší vysutý most s vyhlídkou Treppe ins Nichts, do útrob ledové jeskyně Eisriesenwelt, elegantních zámeckých zahrad, na hradní nádvoří, k lesním studánkám, zábavním parkům i do rušných městských ulic. Energii na cesty vám dodají lahůdky tradiční rakouské kuchyně. Proslulý vídeňský řízek, sýrové špecle, tyrolské špekové knedlíky, tafelspitz s pažitkovou omáčkou, sladký císařský trhanec či štrůdl. Ať už zasednete ke stolu v zapadlé horské hospůdce nebo trendy vídeňské restauraci, vždy si můžete být jisti, že se Vám dostane chutné krmě, vařené s láskou a podávané s vřelým úsměvem.

RAKOUSKO PRO VINAŘE - Nad sklenkou jiskřivého moku můžete rozjímat o životě nebo se jen bezstarostně kochat malebně zvlněnou krajinou proslulých vinařských oblastí Wachau, Spitz, Wösendorf, Joching, Weißenkirchen, Dürnstein či Mautern. Pověstnou rakouskou pohostinnost si tu užijete měrou vrchovatou. Degustaci výtečných bílých, růžových i šumivých vín promění talíře obložené domácími uzeninami, sýry, ovocem a marinovanými masy v dokonalé gurmánské hody. Nemusíte mít obavy, že by návštěva vinných sklípků byla nevhodnou rodinnou kratochvílí. Nejmenším návštěvníkům přijde k chuti medově sladký vinný mošt. Před odchodem si pak mohou vtisknout minci do vrstvy ušlechtilé plísně, pokrývající stěny sklípku. Zkušení vinaři Vám rádi vysvětlí, že tento rituál Vám zaručí nejen pevné zdraví, ale i příslib brzkého návratu.

V RAKOUSKU NA FARMĚ - Poetiku prázdnin u babičky na venkově si můžete připomenout pobytem na některé z mnoha agroturistických farem, rozesetých po rozkvetlých horských loukách. Je jen na Vás, zda si budete užívat slastného odpočinku pod pruhovanou duchnou, s čerstvě upečeným chlebem s poctivým máslem a domácí marmeládou, na procházkách panenskou přírodou, při mazlení s hospodářskými zvířaty nebo se zapojíte do zemědělských prací. Agroturistika je skvělým protipólem hektického života ve městě a pár dní na čerstvém horském vzduchu vrátí do vašeho života ztracenou harmonii.

RAKOUSKEM NA PALUBĚ - Kraj vinic má nesporné kouzlo i při pohledu z paluby lodi, brázdící vody Dunaje. Romantická údolí, lemovaná terasovitými svahy, vinicemi, ovocnými sady, středověkými hrady, kouzelnými vesničkami, středověkými hrady i impozantními kláštery budete mít jako na dlani. Vyznavačům surfingu nabízí svou průzračně čistou hladinu ledovcová jezera. Jemný horský vánek ve vlasech a ubíhající hladinu si skvěle užijete třeba na pohádkově krásném Zeller See, chloubě Štýrska Grundlsee nebo zasněném Faaker See.

RAKOUSKEM PO PAMÁTKÁCH - Rakousko má řadu historických památek. Ve Vídni patří k nejnavštěvovanějším palác Schönbrunn, který byl od druhé poloviny 18. století do roku 1918 letní rezidencí rakouských císařů, proslulou svými zahradami. Hofburg byl jejich hlavním sídlem, v jeho jižním křídle je dnes galerie Albertina s největší sbírkou grafik na světě, včetně mnoha děl Albrechta Dürera, v další části sídlí Rakouská národní knihovna, v jiné rakouský prezident nebo proslulá Španělská jezdecká škola. Další vídeňskou pamětihodností je zámeček Belvedere z architektonické dílny Johanna Lucase von Hildebrandta, kde je dnes galerie, v níž lze spatřit mj. i nejslavnější obrazy Gustava Klimta a Egona Schieleho (další jsou k vidění v Muzeu Leopoldových). Velkým symbolem Vídně je též gotická Svatoštěpánská katedrála a také barokní skvosty Kostel svatého Karla Boromejského a Peterskirche, na jehož fasádě se podílel Kilián Ignác Dientzenhofer, jehož rukopis je dobře znám i z pražských barokních staveb.

Nahoru