Upravit stránku

Dala jsem do kupy takový malý referát o Chorvatsku a vyzobala informace, které byste mohli potřebovat nejen ve chvíli, kdy chcete do Chorvatska vyrazit na dovolenou. Vybírala jsem hlavně zajímavosti, abych Vás neunudila k smrti.

Mně třeba přijde zajímavý už fakt, že v Chorvatsku žije jen něco málo přes čtyři miliony obavatel. Roztroušeni jsou nejen na pevnině, ale také na ostrovech. Těch k Chorvatsku patří více než tisíc! Obydlených je ale pouze 48 z nich a největší ostrovy Krk a Cres mají jen kolem 400 čtverečních kilometrů. Známé jsou také poloostrovy Istrie a Dalmácie a ještě doplním, že hlavním městem Chorvatska je Záhřeb.

Když se řekně Chorvatsko, vybavíte si nejspíše hlavně letní dovolenou u moře, však také Chorvatsko leží na Balkánském poloostrově na břehu Jaderského moře. Chorvatsko je ale též zemí jeskyní a krasových útvarů. Nejvíc jich je v nejvyšším pohoří Chorvatska, což jsou Dinárské hory. Tam najdete také nejvyšší horu země Sinjal s výškou 1831 metrů nad mořem. Speleologové evidují v Chorvatsku přes 7000 jeskyň!

Chorvatsko je také země krásné přírody, nejen té přímořské. Nejznámější jsou Plitvická jezera, což je krásný systém šestnácti jezer s vodopády, která jsou proslulá svými výraznými barvami od tyrkysové až po mátově zelenou. V zemi je osm národních parků a sedm památek světového dědictví. Velkou část území Chorvatska pokrývají lesy a žije zde i nebývalé množství živočišných druhů.

V Chorvatsku se také natáčel populární Vinnetou. Možná nejznámějším chorvatským rodákem je slavný fyzik Nikola Tesla, i když pokud se zajímáte třeba o sport, jistě byste měli jiné adepty. Takový Luka Modrič celkem nečekaně uzmul v roce 2018 Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu takovým hvězdám jako Messi nebo Ronaldo. Kromě fotbalu září Chorvaté také v házené, basketbale nebo vodním pólu.

Nahoru