Upravit stránku

Pokud se chystáte do Řecka na dovolenou a sbíráte informace o této jihoevropské zemi, pak vězte, že přesně toto už mám za sebou a dělá mi velkou radost, představit Vám výsledek svého snažení. Kdybych byla školou povinná, mohla bych to nazvat jako referát o Řecku, ale jelikož jsem blogerka, je to zkrátka článek o Řecku plný základních informací a zajímavostí.

Řecko leží v jižní Evropě a patří mezi státy, které se nerozkládají pouze na jednom území. Část Řecka leží na Balkánském poloostrově, část na Peloponéském poloostrově, ale navrch k němu patří přes tři tisíce ostrovů. Většina jich je ale velmi malých a obydleno je pouze 167 z nich. Zajímavostí je, že ostrovy se nacházejí hned v několika mořích. Konkrétně ve Středozemním, Egejském, Jónském, Thráckém a Krétském moři.

Největším řeckým ostrovem je Kréta, která je hojně vyhledávána zejména letními turisty. Za návštěvu stojí i ostrovy jako Korfu, Kos, Rhodos nebo Santorini, který je známý svými typickými bílými stavbami s modrými střechami.

V Řecku žije zhruba 11 milionů obyvatel, z toho skoro 4 miliony žijí v hlavním městě - Athénách. Druhým největším městem je miliónová Soluň na severozápadě země. Sousedními státy Řecka jsou Albánie, Makedonie, Bulharsko a Turecko.

Možná vás překvapí, že Řecko patří k nejhornatějším oblastem celé Evropy. Hned čtyři pětiny Řecka jsou hornaté. Nejvyšší hora Mytikas je vysoká 2917 metrů nad mořem a nachází se v pohoří Olymp. Podnebí je v Řecku subtropické.

Oficiálním jazykem v Řecku je řečtina, což je jazyk, který má i jednu z nejdelších literárních tradic na světě. Řecko má nejdelší písemně zaznamenané dějiny ze všech evropských zemí. První osady se zde objevily už v sedmém tisíciletí před naším letopočtem.

Řecko nabízí návštěvníkům nespočetné množství antických památek. Mezi nejnavštěvovanější místa patří hlavní město Athény a zde především Akropolis. Sloužila původně jako obranná pevnost a obdivovat zde můžete typické řecké sloupy či chrámy. Zdejší nejznámější stavbou je chrám Pantheon, zasvěcený patronce města bohyni Athéně. Ve městě je také nejstarší známé divadlo na světě, pojmenované po bohu Dionýsovi.

K dalším významným hojně navštěvovaným starověkým centrům patří Olympia, kde se ve starověku konaly olympijské hry k poctě boha Dia. Klasickými disciplínami byly běh, hod diskem, hod oštěpem, skok do dálky se závažím či různé druhy zápasu. Na starověké hry navázaly na konci 19. století novodobé olympijské hry. Proto se ty první roku 1896 odehrály v řeckých Athénách.

Ve sportu Řekové vynikají zejména v basketbalu, ale mají i několik úspěšných vzpěračů. Velmi populární je zde i vodní pólo a v roce 2004 se fotbalisté Řecka stali překvapivě mistry Evropy.

Jednou z nejdůležitějších částí života Řeků je hudba. Nejpopulárnější je lidová hudba. Třeba Kréta je výrazně spojena s tancem syrtaki. Hudba k němu se hraje na lyru, což je taková menší kytara. Proslavil ji například film Řek Zorba. Nedílnou součástí řecké kultury a historie jsou její báje a pověsti plné bohů a jejich příběhů.

V Řecku si pochutnáte na rozmanité a velmi zdravé středomořské kuchyni plné čerstvé zeleniny, výborných jogurtů, ryb, mořských plodů, ovčího a kozího sýra. Základem skoro každého řeckého jídla je olivový olej, kterého Řekové konzumují velké množství.

Jedno z tradičních řeckých jídel je gyros - maso opečené na grilu, zabalené do placky z kynutého těsta s kousky rajčat, zelného salátu a dochucené hořčicí nebo tzatziky. Řecké zákusky jsou medové a velmi sladké. Nejznámější je baklava, kterou jsem v Řecku měla možnost ochutnat a byla výborná.

A závěrem jedna zajímavost z července 2020, kdy se herec Tom Hanks a jeho manželka Rita Wilson stali oficiálně občany Řecka. Stalo se tak mimo jiné díky Hanksově roli v šíření podvědomí o požárech v oblastech východně od Atén v roce 2018, při kterých zemřelo více než sto lidí.

Nahoru