Upravit stránku

Zrovna si tak listuju Slovníkem pro luštitele křížovek, který obsahuje 16 000 slov a v úvodu mne zaujala řada zajímavostí ze světa právě luštění a křížovek.

Například jsem se tam dozvěděla, že jsme národ křížovkářů. Historie křížovek v podobě, jaké je známe dnes, se datuje od roku 1899. To je slušný, co říkáte? Tehdy jistá Milada Antošová publikovala ve Sborníku hádanek Zlaté Prahy první doloženou křížovku.

Ve 20. letech 20. století už křížovky zaznamenaly mezi lidmi masový zájem (neplést si se zájmem o maso) a začaly vznikat dokonce kroužky pro jejich fanoušky!

V roce 1968 byl u nás založen Svaz českých hádankářů a křížovkářů, který funguje dodnes. Na jeho webu najdete také řadu zajímavostí. Letos má tedy krásné výročí 50 let.

Zaujaly mne například křížovkářské rekordy. Schválně jsem si zkusila vyluštit švédskou křížovku se 150 volnými políčky a 69 výrazy a zabralo mi to půl hodiny. Frajírek Petr Vejchoda to zvládl za 92 sekund, což představuje 0,61 sekundy na správné vyplnění jednoho políčka, respektive 1,33 sekundy na vyřešení jednoho výrazu křížovky. Noa?

Nahoru