Při volbě hudebního nástroje, na který bychom rádi hráli my nebo naše dítě, je dobré zvážit jednu zásadní věc. Co si od hraní vlastně slibujeme. Chceme hrát sami pro sebe? Chceme hrát na něco mimořádné, na co jen tak někdo nehraje a paradoxně nám to tak umožní být více originální?
Nebo naopak chceme mít prostě možnost vzít kytaru nebo sednout za piáno a pro potěchu přítomných si udělat hezký soukromý večer? Máme ambice hrát před publikem? Máte pravdu, není to jedna věc, je to celý soubor rozhodnutí a úvah, ale přesně toto jsou ty otázky, které je dobré si na samém začátku položit.
V ideálním případě je vhodné dát šanci více hudebním nástrojům a nechat promluvit své srdce, ke kterému nástroji Vás to bude více táhnout. Skoro by se dalo říci, že pro začátek nebude od věci zkusit oťuknout více nástrojů.
Ne vždy je to ale možné. V základní umělecké škole pro to je prostor, ale pakliže už bychom si nástroj měli kupovat, pak je třeba brát zřetel na to, jaké vlastně pro něj budeme mít využití. Pro začátek ale není nutné investovat do nástroje velké peníze. Ostatně u dítěte bychom se akorát báli, zda s tím někde nebouchne nebo ho kdesi nezapomene...
U dítěte jste navíc v situaci, kdy poroste a dětská verze nástroje mu časem přestane vyhovovat. Nicméně do začátku je rozhodně dobrým řešením sahat po levnějších variantách či zapůjčení nebo pořízení nástroje v bazaru. Místo klavíru se můžete pro začátek spojit s klávesami a podle situace své vybavení zdokonalovat.
Pro začátek se velmi doporučuje hra na flétnu. Dítě si na ní své hudební vlohy dobře "osahá", flétna se mu dobře ovládá, dobře se na ni učí a navrch stojí pár stovek. Mezi další základní nástroje, u nichž je vhodné začínat, patří samozřejmě kytara, klavír, klávesy a housle. Vše další už si klidně nechte na pozdější dobu, až jak Vás chytne některý z těchto základních nástrojů.