Svátky, výročí a významné dny:
Den české státnosti 28. září skutečně souvisí s Václavem, ale nikoliv s našimi nedávnými prezidenty Václavem Klausem a Václavem Havlem, ale se svatým Václavem. Jeho památku si tento den připomínáme. Svatý Václav byl kníže českých zemí, který byl roku 935 právě 28. září zabit svým bratrem Boleslavem ve Staré Boleslavi.
Svatý Václav je symbolem českého státu a jeho přemyslovské tradice, hlavním patronem české země. Dokonce i nejslavnější náměstí v České republice nese jeho jméno - Václavské náměstí v Praze (no dobře, také Staroměstské náměstí je velkým pojmem a Karlovo náměstí je dokonce největší ve střední Evropě).
Svatý Václav bývá zobrazován s kopím s praporem, někdy též s mečem a štítem se svatováclavskou orlicí. Jistě si vybavíte sochu svatého Václava na Václavském náměstí, kterou výtvarník David Černý předělal do originální obrácené podoby, umístěné v paláci Lucerna v Praze.
Státním svátkem je 28. září teprve od roku 2000. Lebka sv. Václava byla v tento den nesena v průvodu a vystavena ve Staré Boleslavi v rámci Národní svatováclavské pouti. Svatý Václav byl velmi pozitivně hodnocen pro svou zbožnost a šíření křesťanství, ale také pro udržení samostatné české státnosti i v nelehkých dobách a za cenu velkých ústupků.
Nicméně skupina kolem Václavovy matky Drahomíry a později bratra Boleslava měla jiné cíle především v zahraniční politice. Po Václavově smrti se vlády ujal Boleslav, který nechal v rámci pokání převézt Václavovy ostatky na Pražský hrad a tím pravděpodobně usiloval o založení pražského biskupství.
Kníže Boleslav I. Ukrutný vládl přes 30 let a dnes se pohled na jeho osobu a především na dobu jeho vlády mění. Bývá hodnocen jako energický a schopný panovník a pro českou státnost možná významnější, než samotný Václav. Závěrem ještě připomeňme, že dalšími patrony Čech jsou sv. Vojtěch, Anežka Česká, Zikmund, Zdislava, Prokop, Jan Nepomucký, Ludmila, Vít a Jan Sarkander.