Svátky, výročí a významné dny:
Předpokládám, že čtenář těchto řádků nepamatuje atmosféru roku 1918 a jen těžko se dnes můžeme do těch časů vžít. Co asi museli naši předkové prožívat, když se podařilo vymanit naši zemičku z područí Rakouska-Uherska a vytvořit samostatnou republiku...
Přestože se Československo v roce 1993 rozpadlo, pořád je vznik samostatného československého státu 28. října 1918 naprosto zásadním okamžikem v našich novodobých dějinách. U vzniku republiky stály osobnosti Tomáš Garrigue Masaryk, Milan Rastislav Štefánik či Edvard Beneš, kteří v exilu usilovali o vytvoření společné země. Za zmínku ale stojí také Alois Rašín, Karel Kramář, Antonín Švehla a další známá jména.
Významnou roli při vzniku Československa měly legie, které se formovaly z dobrovolníků a zajatců - tvořily základ československé armády, přestože československý stát ještě neexistoval. Vymezovaly se proti Rakousku-Uhersku, některé jednotky se přidávaly na stranu ruské carské armády, jiné k francouzské cizinecké legii a další jednotky vznikly v Itálii.
Po Velké říjnové revoluci se legie v Rusku díky Masarykovi oficiálně staly součástí francouzského vojska a usilovaly o přesun na západní frontu. Už v průběhu roku 1918 uznaly Českou národní radu jako budoucí vládu státu Francie, Velká Británie, USA, Japonsko a Itálie. Poslední rakousko-uherský císař Karel I. usiloval ještě v říjnu vyřešit snahu o emancipaci jednotlivých národů nabídkou na federalizaci mocnářství, která byla v dané situaci už více než nedostatečná.
V téže době Masaryk předal americkému prezidentovi tzv. Washingtonskou deklaraci (Prohlášení nezávislosti československého národa). Dne 28. října večer Národní výbor československý vydal zákon o zřízení samostatného státu československého a přebíral postupně moc nad jednotlivými městy a územími.
Následně 30. října rakouské vojenské velitelství v Praze kapitulovalo a také byla v Turčianském Svätém Martinu přijata tzv. Martinská deklarace, kterou se Slovensko v čele se Slovenskou národní radou připojilo k českým zemím a vytvořenému novému státu. Prezidentem nového státu byl 14. listopadu 1918 zvolen Tomáš Garrigue Masaryk, předsedou vlády Karel Kramář.