Naše příspěvky na téma svatba:
- Vše se točí kolem svatby
- Co zpravidla předchází svatbě?
- Na který termín naplánovat svatbu?
- Jak vybrat svatební dar?
- Kolik peněz je vhodné utratit za svatební dar?
- Darujte peníze novomanželům originálním způsobem
- Řešíte svatební dar a chcete být hodně originální?
- Jaké jsou možnosti vtipných svatebních darů?
- Co koupit ke svatbě?
- Svatební dar
- Jak si užít manželství
- Inspirace pro svatební dary
- Nová hra mezi hrami pro dospělé je pro dokonalé páry
- Kdy předat svatební dárek?
- Citáty o lásce a verše na svatební oznámení či pro blahopřání
- Přehled svatebních výročí aneb svatba není jen zlatá nebo diamantová
- Přání ke svatbě pro novomanžele i obálky na peníze
- Jak oslavit prvních pět let výročí svatby?
- Od šestého až po desáté svatební výročí
- Tip na dárek k výročí svatby maminky a tatínka
- Recept na šťastné manželství
Předpokládejme, že se ti dva už potkali, mají se delší čas rádi a chtějí se jednou vzít (kdo by se chtěl brát víckrát, že). Jaké jsou v tomto ohledu obvyklosti? Co jsou to ty zásnuby, žádost o ruku, předmanželské smlouvy apod.? Na to se právě teď podíváme.
Než dojde k svatbě, předchází tomu řada předsvatebních událostí, které se více či méně dodržují. Zásadní jsou zásnuby, nebo též zasnoubení, dříve spíše zaslíbení, což je v podstatě dohoda partnerů, že mají zájem uzavřít manželství. Někdy to tak nějak vyplyne samo, pár je spolu už tak dlouho, že je to jen otázkou času, jindy zpravidla muž svou partnerku překvapí a bez předchozího varování ji potěší snubním prstenem a prosbou, zda by si jej vzala.
Z této tradice se v dnešní době stala mnohdy doslova taškařice, kdy se vymýšlejí různé originality, jak a kde o ruku požádat. Někdy jsou velmi pěkné, jindy až trapné. Někdo se spokojí s žádostí mezi čtyřma očima, jiný si vybere koncert nebo sportovní zápas pro desítky tisíc diváků. Pokud tedy máte fantazii, můžete popřemýšlet, jakou cestou půjdete zrovna Vy...
Dříve byl pro svatebčany zásadní souhlas rodičů, a proto ženich žádal a často ještě žádá takzvaně "o ruku" nevěsty svého budoucího tchána a tchýni. Je celkem fajn, když s tím rodiče nemají problém... Někde se z předsvatebních zvyků drží také stavění máje. Pakliže má být do roka svatba, staví budoucí ženich své nevěstě před jejím domem májku, a to ve stejný den, kdy se posledního dubna staví tradiční májka na návsi.
Dříve si lidé dávali své "ano" zpravidla na celý život a i když si to při svatbě dodnes slibují, v téměř polovině případů jsou to kecy a dvojice se dříve či později rozejde. Aby s tím neměli manželé příliš velké tahanice, uzavírají někdy také předmanželskou smlouvu.
Ta se týká zejména majetku a je na místě hlavně tam, kde majetek jednoho výrazně převyšuje majetek druhého a ten by v případě rozvodu nejenže zničil fungující vztah, ale ještě se na úkor partnera výrazně obohatil. Názory na předmanželskou smlouvu se (jako na vše) různí, neboť svým způsobem zpochybňuje, že to dvojice myslí s pevným svazkem opravdu vážně. Na straně druhé je lepší mít předsvatební smlouvu, než si pak drbat hlavu...
No a teď už zřejmě nic nebrání začít uvažovat o svatbě a vymýšlet její termín... (Přečtěte si: Na který termín naplánovat svatbu?)