Kuličky zná snad každý, ale v dnešní době plné mnoha jiných lákadel už se s nimi přeci jen nesetkáváme tak často, jak bývalo zvykem v dobách minulých. Přitom je to velmi zábavná hra a je škoda, aby zapadla v zapomnění. Pojďme si ji proto připomenout a oživit hry s kuličkami.
Jak asi tušíte, ve hře s kuličkami jde o dopravení kuliček do jamky. Než si řekneme samotná pravidla hry, je dobré nejprve vysvětlit pravidla samotného cvrnkání. Není totiž možné kuličku jen tak prstem posunout. První uznávaný způsob se nazývá "šprtání". To je posouvání kuliček ukazováčkem, který je ohnutý ve všech třech kloubech. Kuličku jím naberete "bokem", jako byste zahrávali hokejkou.
Dalším způsobem je "cvrnkání". To má dvě varianty. Buď můžete cvrnkat ukazováčkem anebo palcem, přičemž ten druhý ze zmiňovaných prstů slouží vždy k zapření cvrnkacího prstu. Ten tak doslova "vystřelí" a tím cvrnkne do kuličky.
Možná je také čtvrtá varianta, kdy se ruka s ohnutým ukazováčkem (jako u prvního způsobu) položí na zem, na něj se položí kulička a do ní se cvrnkne palcem, který byl celou dobu za ukazováčkem. Jiné způsoby nejsou vítané, tedy pokud se nedohodnete jinak, třeba proto, že nejmenší účastníci nemusí správný způsob cvrnknání zvládat.
Hry s kuličkami jsou určeny zpravidla pro dva a více hráčů, ideálně tak čtyři až pět, více už je spíše na překážku. Pro lepší orientaci má každý hráč svůj druh nebo barvu. Ideální je hrát venku na povrchu, do něhož vyhloubíte jamku o průměru zhruba deset centimetrů, případně i větší. Zahrát si ale můžete klidně i doma nebo tam, kde jamku udělat nelze. Nahradíte ji snadno třeba kolem udělaným křídou, provázkem nebo z papíru.
V dalším příspěvku si vysvětlíme základní pravidla hry s kuličkami a poté se podíváme také na další druhy her, při nichž kuličky využíjete.