Zjistěte, jaké je vaše vybavení a jeho funkce
Vždy se ujistěte, že znáte všechny funkce svého vybavení. Tak jej budete moci využívat naplno a vytěžit ze svých záběrů maximum. To je důležité zejména v případě, že máte fotoaparát základní úrovně, protože jeho funkce jsou omezené. Funkce vašeho fotoaparátu jsou následující: - Clona - jedná se o otvor uvnitř objektivu, který řídí množství světla, které vstupuje do fotoaparátu. Clona se měří v clonových číslech, jako jsou f/1,4, f/2,8, f/4 a f/5,6. V případě, že se jedná o clonu, je třeba ji nastavit. Čím nižší je číslo f-stop, tím širší je otvor a tím více světla vstupuje do fotoaparátu. To má zásadní význam při pořizování snímků při slabém osvětlení nebo v noci. - Rychlost závěrky - označuje dobu, po kterou zůstává závěrka při fotografování otevřená. Rychlost závěrky se měří ve zlomcích sekundy, například 1/250, 1/125, 1/60, 1/30, 1/15, 1/8, 1/4, 1/2 a 1 sekunda. Doba, po kterou zůstane závěrka otevřená, určuje, kolik světla pronikne do fotoaparátu, a také množství pohybu, které je zachyceno na snímku. - ISO - Jedná se o citlivost snímače fotoaparátu na světlo. Nastavení ISO lze upravit ručně nebo pomocí automatiky fotoaparátu. Zvýšené ISO lze použít při fotografování za špatných světelných podmínek, ale zvýšené nastavení ISO také zvyšuje množství "šumu" na snímku, což je digitální vada, která se na fotografii projevuje jako zrnitá struktura.
Fotografujte nepřetržitě a bez přerušení
Toto je velmi důležitý tip pro ty, kteří s fotografováním teprve začínají. Nedejte svému objektu najevo, že jste ve fotografování nováčkem a že nejste zvyklí fotoaparát správně držet. Zatímco pokud ví, že jste nováček, může s vámi mít trpělivost, pokud ví, že nejste zvyklí fotografovat s fotoaparátem, nemusí být tak uvolněný a trpělivý. Fotografujte nepřetržitě a bez přerušení. Pokud například fotografujete v davu, nesmíte dát lidem kolem sebe najevo, že fotografujete. Fotografujte nepřetržitě, abyste mohli pořídit co nejvíce snímků. Nikdy nevíte, které z nich budou skvělé!
Naučte se používat manuální funkce fotoaparátu
Jakmile zvládnete základní funkce fotoaparátu, můžete začít experimentovat s jeho manuálním nastavením. Abyste ze svých fotografií dostali to nejlepší, musíte pochopit, jak jednotlivé funkce fungují. Mezi tyto funkce patří: - Rychlost závěrky - Clona - ISO - Vyvážení bílé - Ostření - Režim pohonu - Režim měření - Režim blesku. Neočekávejte však, že se vám to podaří hned napoprvé. Možná budete muset tyto funkce několikrát procvičit, než se vám to podaří.
Nezapomeňte dýchat a být v okamžiku
Pořizování skvělých fotografií je především o správném rozpoložení. Pokud jste vystresovaní, úzkostní nebo příliš vzrušení, budou se vám třást ruce a dýchání bude narušené, což může vést k rozmazaným snímkům. Pokud jste nervózní, snažte se uklidnit, než začnete fotografovat. Zhluboka se nadechněte a snažte se být přítomni v daném okamžiku. Všímejte si svého okolí a věcí, které se kolem vás dějí. Všímejte si světla a jeho odrazu na fotografovaných objektech. A hlavně nespěchejte. Za to, že fotograf skončí jako první, se neuděluje žádná cena. Nejlepší záběry pořídíte, když jste uvolnění, soustředění a prožíváte daný okamžik.
Pravidlo dvou kroků a rychlost závěrky
Neexistuje pravidlo, které by platilo pro všechny fotografie a které by zaručovalo dobrý snímek. Nicméně existuje jedno pravidlo, které platí téměř pro každou situaci, a to je pravidlo dvou kroků. Je také známé jako "pravidlo překážek". Toto pravidlo říká, že mezi vámi a fotografovaným objektem by měla být překážka (osoba, strom, auto atd.). Rychlost závěrky je stejně důležitá jako clona. Pokud chcete zmrazit pohyb pohybujícího se objektu, například sportovní utkání, vodopád nebo tekoucí řeku, budete potřebovat vysokou rychlost závěrky. Pokud chcete vytvořit rozostřený efekt, například při fotografování portrétů lidí, budete potřebovat delší čas závěrky.
Jako výchozí bod použijte režim priority clony
Většina fotoaparátů základní úrovně má řadu režimů, jako je režim priority clony, režim priority závěrky, manuální režim a programový režim. Ačkoli jsou tyto režimy užitečné, poněkud omezují vás a vaši kreativitu. Chcete-li skutečně ovládnout umění fotografování, musíte se naučit používat manuální režim. Manuální režim je režim, ve kterém můžete ovládat vše. Můžete ručně nastavit clonu, rychlost závěrky, citlivost ISO, vyvážení bílé a zaostření. Manuální režim je expertní režim, takže si na něj budete muset nějakou dobu zvykat. Jakmile si na něj však zvyknete, budete moci lépe ovládat své fotografie.
Experimentujte s různými nastaveními ISO
Pokud chcete experimentovat s různými nastaveními citlivosti ISO, dělejte to v době, kdy nefotografujete konkrétní událost. Nebudete se tak cítit pod tlakem, abyste pořídili dokonalý snímek. Zkuste pořídit několik snímků s různými nastaveními ISO. Můžete také zkusit fotografovat s různými rychlostmi závěrky. Tímto způsobem zjistíte, které nastavení ISO a rychlost závěrky vám a vašemu vybavení vyhovují nejlépe. Můžete také experimentovat s různým nastavením clony při slabém osvětlení. Zkuste zjistit, jak nastavení clony ovlivňuje množství světla na snímku.
Aplikace pro úpravu fotografií
Umět upravovat fotografie je stejně důležité jako umět je pořizovat. Nikdo se přece nerad dívá na špatně upravené fotografie. K dispozici je mnoho aplikací pro úpravu fotografií a většina z nich je zdarma. Mezi nejoblíbenější aplikace pro úpravu fotografií patří: - Snapseed - VSCO - Adobe Lightroom - Adobe Photoshop Pomocí těchto aplikací můžete experimentovat s různými filtry, upravovat jas fotografií, přidávat do obrázků text, hrát si s různými barevnými schématy, přidávat na obrázky samolepky a mnoho dalšího. Nezapomeňte na online pomocníky, kteří svou práci odvedou stejně dobře, jako například cz.depositphotos.com. Najdete zde vše od užitečných nástrojů až po hotové fotografie zdarma. Dokonce se můžete naučit, jak upravit své staré fotografie, aby vypadaly jako nové!
Závěr
Umění fotografování není nejjednodušší věcí na světě, ale s praxí a trpělivostí ho zvládne každý. Vždy se ujistěte, že znáte všechny funkce svého vybavení. Fotografujte nepřetržitě a bez přerušení a nezapomeňte být přítomni v daném okamžiku, abyste mohli plně ocenit a vychutnat si svět kolem sebe. A co je nejdůležitější, nespěchejte. Nejlepší záběry pořídíte, když jste uvolnění, soustředění a v daném okamžiku. Vyzkoušejte fotografování s různým nastavením citlivosti ISO a experimentujte s různým nastavením clony za špatných světelných podmínek. Fotografie můžete také upravovat pomocí různých aplikací pro úpravu fotografií a vytvářet tak jedinečné a krásné snímky. Díky těmto tipům můžete zachytit svět kolem sebe jako nikdy předtím.