Máte rádi hry?
- Jak se hrají blechy?
- Jak se hraje Sequence Harry Potter?
- Jak si vybrat tu správnou stolní hru?
- Nesmrtelná legenda - Dostihy a sázky
- Jak se luští sudoku?
- Jak se hraje mikádo?
- Vědomostní hra Mozkovna prověří Vaše znalosti
- Už jste hráli panákovou ruletu?
- Jak se hrají šachy?
- Chcete se naučit hrát hru šachy a nevíte, jak do toho?
- Staňte se mistry sudoku
- Pobavte se u hry Chudák černá kočka
- Co je to Minecraft?
- Hledáte karetní hru pro 2 až 8 hráčů? Zkuste oceňovaný Dominion
Kdo by neznal klasickou retro hru blechy. Nejspíš i Vy jste ji doma měli nebo máte. Pokud jste ale někam zašantročili pravidla hry Blechy, pak se Vám tento článek jistě bude velmi hodit. Poslouží zrovna tak tomu, kdo by si rád tuto stolní hru ozvláštnil nějakou změnou, novým pojetím apod.
Blechy jsou stará hra, kterou naši předkové hrávali s knoflíky. Dnes je běžně k dostání kulatá plastová krabička s přihrádkami, které bývají navíc očíslované. V balení najdete pět malých blech ve čtyřech barvách (zpravidla červená, žlutá, zelená a modrá) a také velké blechy ve stejných barvách.
Jaká jsou pravidla hry Blechy? Hra je vhodná pro děti od 4 let až po dospělé. Ideální pro 2-4 hráče. Úspěšnost ve hře závisí na šikovnosti hráčů, ale také na notné dávce štěstí při práci s neposednými blechami. Úkolem hráčů je přimět malé blechy, aby pomocí velké blechy naskákaly do krabičky. Dělá se to tak, že na malou blechu zatlačíte ze shora na její hranu.
Pravidla mohou mít řadu obměn a variant. Přizpůsobte si je vyspělosti hráčů, ať se každý pobaví. Jiná pravidla může mít malé dítě, jiná dospělý. Zatímco živé blechy dokáží vyskočit do výšky cca 20 cm a do dálky 35 cm, plastové blechy je mohou i trumfnout.
Krabička na blechy je součástí hry. Dejte ji doprostřed mezi hráče tak, aby k ní měli všichni stejně daleko (pokud tedy nehrajete jinou verzi hry, kdy hrají spolu třeba malí s velkými). Velkou blechou přimáčkněte malou blešku a nasměrujte ji do přihrádky. Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, ale vše je o cviku a praxi.
Můžete počítat počty zásahů, ale můžete využít také čísel na dně přihrádek. Ty mohou sloužit jako body. Zrovna tak si můžete nějaké pole označit jako zakázané a tam naopak místo plusových bodů jít do mínusu a odečítat trestné body. Další možností je, že si zakážete dát do stejné přihrádky více jak jednu blechu.
Jinou verzí je možnost, kdy každý hráč bude mít jen svou přihrádku, kterou má k sobě nejblíže. Pokud se trefí do jiné, přičte se bod tomu hráči, jemuž daná přihrádka náleží.
Třeba Vás napadnou i jiné možnosti. Můžete si to třeba ztížit a víčkem krabičku vyvýšit. Doporučuji vyzkoušet i různý povrch, na němž budete Blechy hrát. Měkká hrací plocha hru usnadňuje. Třeba na plsti, kartonu nebo jiné měkké podložce skáčou blechy lépe a do větší výšky. Hodně zábavy!