Upravit stránku

Stolních her existuje velmi široká nabídka a není úplně jednoduché se v nich zorientovat. Na co vše máte při výběru společenské hry myslet? Vidím to na tři základní věci, na které se při výběru zaměřit.

1) Kdo ji bude hrát?
2) Kolik času chcete hraním strávit?
3) Jaký typ a náročnost hry zvolit?

Pro koho hru vybíráte?
Existují hry pro jednoho, pro dva, pro více hráčů, pro děti, pro celé rodiny, pro partu kamarádů, pro partnery, pro mladší i pro starší. Je proto nutné nejprve vědět, kdo bude nejčastěji hru hrát. Zda jsou to vrstevníci nebo naopak hráči několika generací? U každé správné hry se dočtete, pro jaký počet hráčů je určena a jaký je doporučený věk hráčů.

Kolik času chcete hraním strávit?
U řady her je uveden orientační čas, jak dlouho trvá odehrání jedné "partie" či kola. Kratší hry dávají možnost hrát chvilku anebo rozehrát hru znovu dokud máte čas a chuť hrát ji znovu a znovu. U jiných her je časová náročnost počítaná doslova na hodiny. Máte tolik času? Pokud hru nedohrajete, máte prostor ji nechat rozloženou třeba do dalšího dne?

Jaký typ hry a náročnost bude optimální?
Pokud víte, kdo bude hrát, můžete lépe vybírat její typ. Jiná hra potěší kluky, jiná holky, takže pokud spolu mají hrát obě pohlaví, nemělo by například jít o hru zaměřenou jen na jedno z nich. Některé hry jsou založené na přemýšlení, znalostech a strategii, jiné naopak stojí vyloženě na náhodě. Hry s náhodou umožňují zapojit do hraní naráz mladé i starší hráče, naopak hry vědomostní je třeba volit spíše ve chvíli, kdy jsou hráči podobného věku a znalostí.

Nahoru