Pojďme si vysvětlit, co to vlastně aerobní cvičení je. Jde o takovou pohybovou aktivitu, kdy práce svalů probíhají za přítomnosti kyslíku ("aer" je z řečtiny a znamená vzduch). Aerobní cvičení je tedy jakékoli cvičení, prováděné střední intenzitou po delší čas, díky čemuž se v těle cvičence zvyšuje tepová frekvence.
Během takového cvičení je kyslík využíván k přeměně tuků a glukosy na energii (trochu to zjednodušuji).
Tělo primárně používá jako zdroj energie glykogen, avšak při déle trvajícím výkonu začne používat tukové zásoby. Z toho vyplývá, že aerobní cvičení jsou vhodná ve chvíli, kdy chcete zhubnout. Opakem aerobního cvičení je anaerobní cvičení, tedy takové cvičení, kdy je nedostatečný přísun kyslíku a provádíte velké výkony během krátké doby. Jako příklad může posloužit třeba sprint.
Pakliže u aerobního cvičení mluvíme o "delším čase", uvádí se zpravidla krajní limit 30 minut, ideálně déle. Kromě pálení tuků a hubnutí dochází pravidelným aerobním cvičením ke zlepšování výkonnosti kardiovaskulárního systému, tedy srdce, plic a oběhové soustavy. Klady jsou tedy jasné, ale do čeho se pustit, pokud ze sebou chcete něco dělat a v aerobním cvičení vidíte řešení vaší situace?
Základní aerobní sporty jsou svižná chůze a turistika, aerobik, jogging, cyklistika, spinning či plavání. Mají mnohé obdoby, varianty a verze, takže výčet můžeme klidně rozšířit o aqua aerobik, step aerobik, dance aerobik a mraky dalších aerobiků, dance jógu, fitball, kick box, pilates, power jógu a další. Je celkem jedno, jaký druh aerobního cvičení Vás chytne, ale hlavně vydržet a věnovat mu pravidelně svůj čas. Vrátí se Vám to na Vaší psychické i fyzické pohodě.