Upravit stránku

Úkol byl jasný. Fantomas nechce, aby jej lidé poznávali na ulici. Vyzkoušel u nás desítky a možná i stovky různých pánských i dámských paruk, vousů, brýlí a dalších doplňků. Byl poměrně vybíravý, nicméně za pouhých pět hodin měl vybráno. Odcházel od nás naprosto spokojený a my jsme rádi, že k nám zavítají i takto známé osobnosti. Znáte ale vůbec Fantomase? Možná trochu, možná víc, tak si pojďme o něm něco říct...

Fantomas je fiktivní literární a filmová postava známá zejména ze série francouzských komediálních sci-fi filmů s Louisem de Funesem a Jeanem Maraisem v hlavní roli. Jeho původ je ale mnohem starší. Dva francouzští novináři Marcel Allain a Pierre Souvestre jej přivedli na svět ještě před první světovou válkou jakožto strašidelnou postavu francouzské brakové literatury a již v roce 1913 Fantomas poprvé vstoupil do filmové historie hluboko v éře němého filmu.

V éře zvukového filmu pak následovaly snímky ze 30. a 40. let 20. století. Nejproslulejší a neznámější Fantomasova filmová éra pochází z let šedesátých. Jedná se o zlodušského vynálezce a vědce, který usiluje o vládu nad světem prostřednictvím nejmodernějších prostředků vědy a techniky.

V posledních filmových verzích je fyzicky vypodobněn jakožto zelenkavý muž bez vlasů, vousů, obočí, rtů a ušních boltců - strašidelná postava s nevýraznou mimikou, jakýsi prazvláštní děsivý zelený fantom. Postupem doby byla tato postava přenesena i do jiných audiovizuálních děl.

V české filmové kultuře se vyskytuje například v tevizním seriálu Arabela, kde jej ztvárnil František Peterka a Arabela se vrací, kde jej ztvárnil Pavel Nový. Legendární je také hokejový Fantomas - fanoušek, který na každém velkém turnaji podporuje český hokejový tým v masce této postavy, kterou zakoupil právě v e-shopu Hubatá černoška. Nyní tuto masku Fantomase můžete mít i Vy.

Nahoru