Upravit stránku

Tento tip na dárek pro letošní padesátníky ocení jak ti, kteří hledají dárek k padesátce pro ženu, tak i ten, kdo potřebuje dárek k padesátinám pro muže. Jestli stále nevíte, co koupit, tak teď jste na to přišli. Kupte jim knížku "Můj rok 1970", která ukazuje svět i naši domovinu v jejich rodném roce 1970.

Pokud máte o tomto dárku nějaké pochybnosti, tak Vás jistě přesvědčím informací, že jde o vůbec nejprodávanější dárek ke kulatinám z naší pestré nabídky, který se prodává po stovkách. Nemusíte se tedy obávat, že by se oslavenci nelíbil, neboť je velmi pěkně a zajímavě udělaný a dozví se spoustu úžasných věcí o světě v roce 1970. Ten svět byl totiž úplně jiný, než kam se lidstvo posunulo o relativně krátké období jednoho půlstoletí.

Mimochodem malá vsuvka, kniha takto zaměřená na kulatiny vychází také pro další roky, takže pokud řešíte dárek ke čtyřicítce apod., pak i vy u nás pochodíte se stejným námětem. Nicméně pojďme se podívat na rok 1970, který není v českých dějinách zapsán nijak výrazným písmem. Byla tu tvrdá normalizace, rok vyhazovů z práce i čistek ve straně. Ale žije tady s námi víc než 150 000 těch, pro které tento rok vůbec nebyl špatný. V tomto roce se totiž narodili a měli celý život před sebou. Letos z něj ukrojili už úctyhodných padesát let, ale tím život samozřejmě nekončí.

Při vzpomínkách na první rok sedmdesátých let minulého století se nedá vyhnout politice, i kdybychom si to sebevíc přáli. Sny a přání roku 1968 jsou definitivně pryč a radostná nálada nepanuje ani jinde v Evropě. Marta Kubišová má definitivní zákaz a nedostane ani Zlatého slavíka. Alexandr Dubček nastupuje jako mechanizátor ve slovenských Krasňanech a výprava československých horolezců hyne pod lavinou na úpatí peruánské hory Huascarán.

Lidé prožívají ale i radostné chvíle – po havárii na kosmické lodi Apollo 13 se navzdory téměř beznadějné situaci podaří dostat posádku živou na Zemi, nově budovaný Nuselský most v Praze vydrží zátěžovou zkoušku 66 tanků a čtenáři Haló soboty si mohou podle návodu vyrobit pěknou lampu ze samorostu. Projeďme se tedy zpátky proudem času do roku, kdy muži oslňují své protějšky v zářivě barevných rolácích, únosy letadel jsou skoro na denním pořádku a japonský spisovatel Mišima po nezdařeném pokusu o státní převrat páchá rituální sebevraždu seppuku.

Nahoru