Upravit stránku

V posledních letech se stalo krásným zvykem, že vycházejí knihy z edice "Můj rok". Zaměřují se vždy na ten rok, od něhož uplynuly "rovné desítky let". Lépe to vysvětlím, když prozradím, že letos v roce 2021 vyšly knihy Můj rok 1981, Můj rok 1971, Můj rok 1961 a Můj rok 1951.

Co je na tom zajímavé? Že toto jsou právě ty roky, kdy se narodili letošní oslavenci kulatých narozenin.

Pokud tedy vymýšlíte dárek někomu, kdo letos slaví čtyřicítku, pak doporučuji knížku Můj rok 1981. Je to dárek vhodný jak pro muže, tak i pro ženy. Oslavenec se dočte spoustu zajímavostí, které se v daném roce (kromě jeho narození) udály a vůbec si může udělat představu, jak vlastně svět v té době vypadal. V klubech tehdy znělo svižné disko Michala Davida, Jiří Menzel zrovna natáčel Postřižiny a miliony diváků sledovaly velkolepou svatbu britského následníka trůnu s Dianou Spencerovou...

Pro letošní padesátníky a padesátnice je vhodná knížka Můj rok 1971. Připomene jim, že v roce jejich narození obletěly svět záběry Františka Venclovského, jak přeplaval kanál La Manche, vznikla populární škodovka 110 R, první kapesní kalkulačka a tuzemské vozy metra. Krom toho Steve Wozniak potkal Steva Jobse a vymysleli první počítač, který jste mohli mít doma. V naší zemi se zvyšovaly platy a zlevňovalo zboží. 

Ten, kdo letos slaví kulaté šedesátiny, se narodil roku 1961 a potěšíte jej knihou Můj rok 1961. Zavzpomíná si na rok, kdy Otto Wichterle s pomocí stavebnice Merkur dokončil vývoj kontaktních čoček, kdy na území lidojedů zmizel dědic rodiny Rockefellerů a počet obyvatel Země dosáhl tří miliard. Je to také rok, kdy člověk poprvé vzlétl do vesmíru, ale také rok, kdy Berlín, Evropu i celý svět rozdělila zeď. 

Pro letošní sedmdesátileté oslavence a oslavenkyně bychom měli knížku Můj rok 1951. Rok 1951 patří k těm, které nemají dobrou pověst. Politické procesy jsou v plném proudu a dochází i na čelné představitele Komunistické strany Československa. Revoluce požírá své děti. V Praze je otevřena první protialkoholní záchytná stanice. Koncept profesora Skály později kopírují po celém světě. Emil Zátopek láme rekordy a doktoři si marně lámou hlavu, kde se v tom drobném chlapíkovi berou tak neuvěřitelné schopnosti. V Praze na Vítkově je otevřen Národní památník a do prodeje jde nové koření Vitana. Ve školách je zavedena žákovská knížka a v činžovních domech se objevují domovní důvěrníci. Objevují se nová slova a jiná zase mizí – třeba starosta, hejtman nebo nezaměstnanost...

Pokud tedy hledáte dárek ke kulatinám, já myslím, že jsme ho právě vyřešili, ne?

Nahoru