Upravit stránku

Pokud vymýšlíte dárek pro letošního padesátníka nebo padesátnici, pak vězte, že mám pro Vás osvědčený tip v podobě knihy Můj rok 1971. Právě v tomto roce se totiž narodili ti, kteří roku 2021 slaví krásné kulaté padesáté narozeniny. 

Podobně jako vloni vycházely knihy z edice "Můj rok" o letech s nulou na konci, také letos se můžeme radovat z knih, které jsou věnované letům s jedničkou na konci. Postupně tak vyšly tituly Můj rok 1951, 1961, 1971 a 1981, tedy dárky pro letošní sedmdesátileté, šedesátileté, padesátileté a čtyřicetileté.

Co zajímavého na Vás čeká ve zmíněné knížce? Ty záběry obletěly svět. Pořádný chlap vylézá z vody a ochraptěle říká: „Já su tak šťastné, já su tak šťastné…“ Byl to František Venclovský z Přerova a své nepředstírané štěstí vyjádřil šťavnatou hanáčtinou. Ta věta časem zlidověla. Psal se červenec 1971 a on právě přeplaval jako první Čechoslovák kanál La Manche.

Co se v tomto roce 1971 ještě stalo? V Československu došlo k populační explozi – generaci narozené počátkem sedmdesátých let se říká Husákovy děti. Karel Gott na chvilku emigroval. Vznikla populární škodovka 110 R, první kapesní kalkulačka a tuzemské vozy metra.

Steve Wozniak potkal Steva Jobse a vymysleli první počítač, který jste mohli mít doma. V naší zemi se zvyšovaly platy a zlevňovalo zboží. A kola socialistické normalizace se točila stále rychleji.

Co se pilo v hospodě a jaké vtipy se vykládaly? Čím jsme jezdili a co jsme nadělovali pod stromeček? Po kterých zpěvácích ženy toužili? Co jsme četli, sledovali v televizi, na co chodili do kina? To vše, a ještě mnohem víc najdete v knížce "Můj rok 1971".

Nahoru