Tak jsem si tak koukala o víkendu na hokej a říkám si, jak je tahle hra vlastně stará? A pak kouknu do knížky "Mám v tom hokej" pro děcka od 6 let a tam žasnu. Hry s hokejkami jsou staré jako staré Řecko a možná ještě starší. Podobnou zábavu měli také indiáni, ale samozřejmě to ještě nebylo na ledě a v bruslích.
První doložený zápas, který už hokej připomínal velmi "nápadně", se odehrál v kanadském Halifaxu v roce 1855. Takže už je mi jasný, proč se Kanadě říká "kolébka hokeje". Není to jen proto, že jsou tam prostě dobří, ale zkrátka se tam hokej, zdá se, narodil. A musela to být tehdy hodně divoká podívaná, neboť hřiště mělo i 300 metrů a každý tým čítal až 50 hráčů! Štípněte mě, jestli jsem si tohle vymyslela!
Pravidla hokeje samozřejmě prošla spoustou obměň a dolaďování, ale ta úplně první byla sepsána v kanadském Montrealu v roce 1870. Pět let nato byl založen první hokejový tým a odehrán památeční zápas mezi Halifaxem a Montrealem. A co mi přijde hodně zajímavé, že generálního guvernéra Kanady lorda Stanleyho z Prestonu napadlo uspořádat regionální soutěž a jako cenu pro vítěze koupi v roce 1893 stříbrný pohár.
Tento pohár se stal symbolem vítězství a zároveň nejstarší a nejznámější sportovní trofejí světa. Jako první tuto trofej získal Montreal, který v turnaji porazil Ottavu. A dodnes se v Kanadě a USA bojuje o Stanley Cup, tedy pohár pana Stanleyho... Mazec, co?
Abych Vám nevykecala všechno, pokud máte doma malého fandu do hokeje, vězte, že ve zmíněné knížce "Mám v tom hokej" najde spoustu zajímavostí i zábavy a kvízů. Dočte se zde o pravidlech hokeje a uvidí i třeba gesta rozhodčích, kterým ne každý divák hned rozumí. Nechybí ani medailonky nejlepších hokejistů světa, takže si můžete směle tipovat, kdo třeba z našich borců by zde mohl být...