Upravit stránku

Z hlediska počasí je to v podstatě neurčitelné, však znáte pranostiky typu "Březen, za kamna vlezem. Duben, ještě tam budem." Nevíme tedy, kdy se konečně zahřejeme jarním sluníčkem, ale není od věci vědět, kdy můžeme očekávat začátek jara a kdy jaro oficiálně začíná.

Někdo se totiž ve škole učil, že to je 20. března, jiný by dal ruku do ohně za 21. března. Pravdu přitom mohou mít oba. Ono totiž také záleží na tom, jaký rok se zrovna píše… (Nemluvě raději o tom, na jaké polokouli světa žije, tím bych to fakt už vůbec nekomplikovala).

Astronomické jaro začíná ve chvíli, kdy se střed slunečního kotouče ocitne přesně nad rovníkem. Slunce tím vstoupí do znamení Berana, což se každý rok děje o zhruba šest hodin později než v roce předešlém. V přestupném roce (třeba vloni roku 2020) je to dokonce o 18 hodin jinak, neboť kalendářní rok trvá 365, ale také 366 dní.

Podstatné je, že planeta Země oběhne kolem Slunce za 365 dní, 5 hodin a 49 minut. Proto se okamžik jarní rovnodennosti opožďuje každý následující rok o přebývajících pět hodin a 49 minut.

Když zmiňuji "jarní rovnodennost", myslím tím první jarní den, kdy jsou den a noc přibližně stejně dlouhé. Pak už se zase noc zkracuje a den prodlužuje, což trvá až do letního slunovratu, kdy už je den dvakrát delší než noc.

Zatímco předloni začalo v České republice jaro 20. března ve 22:58 hodin, tak vloni roku 2020 začalo také 20. března, ale již ve 4:49 hodin ráno. Jestli dobře počítám, tak do roku 2047 bude začátek jara připadat na 20. března. A pozor, v roce 2048 se začátek jara posune dokonce na 19. březen. Na 21. března se pak první jarní den vrátí až v roce 2102, tedy pokud se do té doby nestane něco dnes nepředvídaného.

V roce 2021 začne jaro přesně 20. března v 10:37 hodin.

Nahoru