Upravit stránku

Pojďme se tedy na ten Masopust podívat podrobněji, protože spousta z nás vůbec netuší, jak to s ním je. Pod názvem Masopust se totiž rozumí dlouhé období, které trvá již od Tří králů (ty najdete v kalendáři 6. ledna) až do začátku postního období, tedy do Popeleční středy. A to už jsme až u Velikonoc...

Také Velikonoce jsou pohyblivé svátky, které jsou každý rok jinak. Zásadní je pro ně první jarní den 21. března. Pak už stačí najít v kalendáři nejbližší úplněk a máme termín Velikonoc, které začínají první pátek po prvním jarním úplňku.

Od pondělí toho týdne, v němž začínají Velikonoce, se pak odečte čtyřicet dní a už máme datum Popeleční středy. No a takové masopustní úterý je pak jeden den před onou Popeleční středou. Ten den začíná půst, takže o masopustním úterý je poslední možnost ještě vesele hodovat a pak už "maso pust". 

Jak asi víte, Masopust se slaví průvodem a rejem masek, které vychází z předkřesťanského kultu zimního slunovratu. Průvod zastavuje u jednotlivých stavení, kde se hraje, tancuje, obyvatelé si dávají pohoštění i alkohol a večer se koná taneční zábava.

V roce 2021 je první jarní úplněk v neděli 28. března. V pátek 2. dubna je Velký pátek. V neděli 4. dubna je pak Boží hod velikonoční a 5. dubna Velikonoční pondělí. Od čtvrtka mají školáci velikonoční prázdniny.

Masopustní termíny pak v roce 2021 vycházejí takto: Masopustní úterý bude 16. února 2021, Popeleční středa je ve středu 17. února. Další den ve čtvrtek 18. února je Tučný čtvrtek a v neděli 21. února Masopustní neděle.

Nahoru