Jak jde kalendářní rok:
- Celoroční přehled svátků, výročí a zajímavostí
- Den svatého Valentýna 14. února je Svátek zamilovaných
- Kdy se slaví Masopust?
- Dne 8. března slaví svět Mezinárodní den žen
- Kdy oficiálně začíná jaro?
- Kdybyste si snad chtěli prohloubit velikonoční znalosti
- Kdy je apríl?
- Kdy je Den matek?
- Mezinárodní den dětí slavíme 1. června
- Kdy začíná léto?
- Kdy je Den otců?
- Kdy začíná podzim?
- Kdy se mění čas?
- Kdy jsou Dušičky?
- Kdy vlastně začínají Vánoce a proč je slavíme?
- Kdy začíná zima?
Mezinárodní den dětí se slaví každý rok 1. června a také u nás si jej připomínáme mnoha způsoby. Děti jednak dostávají různé pozornosti, jednak se pro ně v tento den či nejbližší víkendy připravují různé dětské akce. Mezi velmi oblíbené patří Pohádkové lesy, Strašidelné lesy, sportovní soutěže nebo soutěžní dětský den.
Je až neuvěřitelné, jak krásné akce dokáží připravit různé organizace i v docela malých obcích. Největší kouzlo ale mají samozřejmě na různých zámcích, zříceninách či obdobně úžasných místech, které takové akci dodávají ještě větší punc.
Hledáte nějakou odměnu pro děti na Dětský den třeba za splnění nějakého soutěžního úkolu v rámci Pohádkového lesa nebo jinak zaměřeného dětského dne? Což takhle třeba oblíbený chechtací pytlík?
Zřejmě byste neuhádli, ve které zemi vznikl podnět pro oslavu dne dětí... Bylo to kupodivu v Turecku během turecké války za nezávislost. Při založení Národního shromáždění 23. dubna 1920 tehdejší ochránce národních práv Mustafa Kemal prohlásil, že děti jsou nedílnou součástí budování nového státu a symbol budoucnosti. Proto ustanovil 23. duben jako Den dětí a v Turecku je to dodnes státem uznávaný svátek.
Jak se tedy nakonec dospělo k datu 1. června?
Tento den v roce 1925 se totiž konala Světová konference pro blaho dětí a navíc se v San Franciscu pořádal festival dračích lodí, na jejichž oslavu čínský generální konzul shromáždil mnoho čínských sirotků, aby poukázal na skutečnost, že by se společnost měla blahem dětí více zabývat. Tyto dvě akce, které se náhodně konaly v týž den a obě byly věnovány dětem, tak daly podnět k oficiálnímu vyhlášení Mezinárodního dne dětí. K tomu nicméně došlo o čtvrt století později.
V roce 1949 totiž Mezinárodní demokratická federace žen vyhlásila Den pro ochranu dětí jako připomínku masového zabíjení žen a dětí v Lidicích v roce 1942 a také ve francouzském Ouradouru roku 1944. Datum zvolila právě na 1. června, kdy se konala první konference, jež se dětmi zabývala. Od té doby se již den dětí připomíná pravidelně každý rok.
Dnes už máme těch dětských dnů a svátků mnohem více, takže se připomínají také možná pro Vás neznámé významné dny, jako je "Mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese"; "Mezinárodní den za odstranění práce dětí"; "Den afrického dítěte"; "Mezinárodní den mládeže"; "Mezinárodní den ztracených dětí"; "Světový den dětí" či "Den nenarozeného dítěte".