Upravit stránku

Pokud vymýšlíte dárek pro letošního čtyřicátníka nebo čtyřicátnici, pak vězte, že mám pro Vás osvědčený tip v podobě knihy Můj rok 1980. Právě v tomto roce se totiž narodili ti, kteří roku 2020 slaví krásné kulaté čtyřicáté narozeniny. 

Podobně jako vloni vycházely knihy z edice "Můj rok" o letech s devítkou na konci, také letos se můžeme radovat z knih, které jsou věnované letům s nulou na konci. Postupně tak vyšly tituly Můj rok 1950, 1960, 1970 a 1980, tedy dárky pro letošní sedmdesátileté, šedesátileté, padesátileté a čtyřicetileté.

Rok 1980, kterému je věnována tato kniha, byl rokem velkých sportovních událostí, ale také nenápadných, o to však významnějších politických posunů. Ostatně politika zasáhla i do zmiňovaného sportu – Letní olympijské hry v Moskvě bojkotovala řada západních zemí na protest proti sovětské invazi do Afghánistánu.

Na zimní olympiádě v Lake Placid poráží ve finále mužstvo studentů amerických univerzit sbornou Sovětského svazu a postará se tak o tzv. zázrak na ledě, který si Američané stále připomínají.

Českoslovenští tenisté poprvé získávají Davisův pohár a v Praze na Strahovském stadioně – v té době největším stadioně na světě – vrcholí Spartakiáda. Je dokončena dálnice z Prahy do Bratislavy a od Muzea k Můstku projede poslední tramvaj.

Do kin přichází dnes už filmová legenda Vrchní, prchni! a na televizních obrazovkách startuje seriál Arabela. Umírá Jan Werich a v New Yorku je zavražděn John Lennon. Na světě jsou definitivně vymýceny pravé neštovice. Miliony lidí propadají šílenství Rubikovy kostky a Zimbabwe získává nezávislost. V loděnicích v polském Gdaňsku se rodí odborový svaz Solidarita a do jeho čela je zvolen elektrikář Lech Wałęsa.

Ačkoliv pád železné opony je ještě daleko, toto je první krok k revolucím roku 1989. Zavzpomínejme tedy společně na rok, kdy se z vteřiny stala sekunda, kdy se v Čokoládovnách Modřany začala vyrábět tyčinka Deli a kdy se narodil Harry Potter…

Nahoru