Upravit stránku

Pokud vymýšlíte dárek pro letošního sedmdesátníka nebo sedmdesátnici, pak vězte, že mám pro Vás osvědčený tip v podobě knihy Můj rok 1951. Právě v tomto roce se totiž narodili ti, kteří roku 2021 slaví krásné kulaté sedmdesáté narozeniny. 

Podobně jako vloni vycházely knihy z edice "Můj rok" o letech s nulou na konci, také letos se můžeme radovat z knih, které jsou věnované letům s jedničkou na konci. Postupně tak vyšly tituly Můj rok 1951, 1961, 1971 a 1981, tedy dárky pro letošní sedmdesátileté, šedesátileté, padesátileté a čtyřicetileté.

Darujte letošním sedmdesátiletým tuto zajímavou knížku, která jim připomene, co vše zajímavého se ve zmíněném roce 1951 odehrálo a jak svět tehdy vypadal. Rok 1951 patří k těm, které opravdu nemají dobrou pověst. Politické procesy jsou v plném proudu a dochází i na čelné představitele Komunistické strany Československa. Revoluce požírá své děti.

Ani za oceánem není situace dvakrát idylická – senátor McCarthy hledá špiony a agenty kde se dá, a pouhých šest let po nejničivější válce v dějinách je svět opět na pokraji ozbrojeného konfliktu. Jenže, jak už to bývá, nic není černobílé. I v těch nejtěžších dobách se naštěstí lidé potkávali, zamilovávali a přiváděli na svět další pokolení.

A nejinak tomu bylo i v roce 1951 – desetitisíce z nás mají ve svém rodném listě uvedeno toto datum – datum, kdy přišli na svět, aby ho poznávali, měnili a radovali se z něj. A i v tomto roce vzniká spousta pozitivního a zajímavého.

V Praze je otevřena první protialkoholní záchytná stanice. Koncept profesora Skály později kopírují po celém světě. Emil Zátopek láme rekordy a doktoři si marně lámou hlavu, kde se v tom drobném chlapíkovi berou tak neuvěřitelné schopnosti.

V Praze na Vítkově je otevřen Národní památník a do prodeje jde nové koření Vitana. Řada věcí se mění. Jsou zrušeny zastavárny. Ve školách je zavedena žákovská knížka a v činžovních domech se objevují domovní důvěrníci. Objevují se nová slova a jiná zase mizí – třeba starosta, hejtman nebo nezaměstnanost.

V Tennessee vzniká první rokenrolová nahrávka a Jan Werich natáčí slavný „dvojfilm“ Císařův pekař a Pekařův císař. Zavzpomínejme tedy spolu na rok, kdy éterem zní píseň Zítra se bude tančit všude od Pavla Kohouta, ve švédském Lundu je poprvé představeno mléko v obalech Tetra Pak a v Koněprusích je objevena Vánoční jeskyně.

Nahoru